EkoKupon Kupon Ve İndirim

Binicilik Hakkında Basit Bilgiler

2
image


Binicilik Hakkında Basit Bilgiler!

Çok eski zamanlardan beri varlığını sürdüren binicilik, hem eğlence hem de spor olarak her zaman insanların hayatında yer bulmuştur. İnsan vücudunun gelişiminde faydalı olan binicilik, yüzmek gibi, bisiklete binmek gibi, kolaylıkla yerine getirilebilir bir aktivitedir.

Binicilik İçin Önemli Kriterler

At biniciliği, son derece kolay küçük ve yetişkinler için, basit kuralları olan ve kendine güvenden geçen spor aktivitesidir. Kendinize olan güven atı da etkiler bu nedenle öncelikle öz güveninizi yüksek tutmalısınız. Kontrolün sizde olduğunu bilmelisiniz.

Atlar yapıları gereği hisli hayvanlardır. Bilinçli ve dikkatli olmalısınız yönetim sizde olmalı. Kaygı düzeyinizi düşürmelisiniz. Binicilik için karar verdiyseniz, ekipmanlarınızı iyi seçmelisiniz. Atınızla olan iletişiminiz çok iyi olmalı bu ilişkiyi kurmalısınız.

Binicilik dikkat ve doğru uygulamalar gerektirir kazalar ve buna bağlı yaralanma oranı yüksektir. At sizin güvensiz bir binici olmadığınıza ikna olmalıdır, bu sizin elinizdedir. Yanlış yöntemler, hatalı uygulamalar yapmamalısınız, sert davranmak, sarsmak gibi yöntemlerin yanlış olduğunu bilmelisiniz. Siz ona ne kadar sert davranırsanız, o da sert karşılık verecektir.


 Binicilik Aksesuarları Nasıl Olmalı Ne Şekilde Kullanmalıyız?

Kullanılacak aksesuar seçimleri binicilik konusunda uygun olmalıdır. Binicilik sırasında uzun ve geniş pantolon, şal, sandalet kullanmamaya özen göstermelisiniz. Kullanacağınız pantolon binici pantolonu olmalı, biniciliğe uygun hafif çizme kullanmalısınız. Kullanacağınız pantolon sizi rahat ettirmeli, zıplama ve binme hareketlerinizde size engel oluşturmamalıdır.

At Dizginleri

Binicilikte unutulmaması gereken ilk ve önemli ders dizginleri ele almaktır. Dizginleri tutuş şekliniz çok önemlidir hafif tutmanız durumunda, bindiğiniz at kendisini kontrolsüz hissedecektir. Dizginleri hafif tutacak ancak gevşek olmamasına da özen göstereceksiniz gevşek veya sert tutuşunuzu ayarlamalısınız. At dizginlerin sizin elinizde olduğunu hissetmelidir. Dizginleri gererken veya gevşetirken sert ve ani olarak uygulamanız durumunda atınızın da aynı şekilde tepki vereceğinden sizin düşmenize neden olabilir.

Biniş Sırasında Ayaklarınızın Kontrolü Nasıl olmalı?

Ayaklar, atınızın dikkat ettiği bir iletişim şeklidir, kontrolü iyi uygulamanız ve ata çok fazla çarpmamasına dikkat etmelisiniz ancak bu durum ata dokunmamanız anlamında değildir ayaklarınız yavaşça kasmadan atı kavramalıdır. Ayak kontrolü dizginler kadar önemlidir.

Ata binerken kendinizi ve kaslarınızı germeden dik durmalısınız kontrol sizde olmalıdır. Ayak hareketleri ve dizginleri kullanış şekliniz bir bütünlük sağlamalıdır. Kamburunuzu çıkarmadan vücudunuzun dik durmasını sağlamalısınız ve kontrolü ele almalısınız. Ata emir verirken fazla sert olmadan hatta kibar davranarak emir komutunun sizde olduğunu net ve anlaşılır şekilde hissettirmelisiniz.

Ata Yön Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dizginleri sert çekmeyerek, sağ bacağınızla sola, sol bacağınızla sağa yön verme hareketi yaparak, hafifçe dizginleri ve ayağınızı kullanarak atınıza komut vermelisiniz.

Biniş sırasında yola bakmalı, dizginleri ve ayak koordinasyonunuzu iyi ayarlamalısınız.

Kendinizi germemeli, vücudunuzu kasmamalı, dizginleri sertlikten uzak durarak ölçülü kullanmalısınız.

Atın size uyum sağlamasına olanak vererek kontrolün sizde olduğunu hissettirmelisiniz.

Ayak ve dizgin kontrollerini senkronize etmeli aynı anda yapmalısınız.

Ata kendinizi tanıtmalı, sizi koklamasına ve tanımasına izin verin. Öncelikle ona selam vermeli daha sonra üstüne çıkmalısınız. Atınızın hisli bir canlı olduğunu unutmadan onun da bir canlı olarak endişeleri, kaygıları ve duyguları olduğunu unutmamalısınız.

Atınıza Güvenmelisiniz

Öncelikle atınızı tanımalı ve ona güvenmelisiniz bu çok önemlidir. Bunu yaparken onunla iletişim kurmalısınız. Beden diliniz ne kadar gergin olursa atınız da o kadar gergin olacaktır.

Beden dilinizin gergin olmamasına dikkat edin bunu hisseden at etkilenecektir. Ani ve sert hareketlerden uzak durun. Kibar, anlayışlı, yumuşak ve duyarlı davranın. Onu okşayarak sakin olmasını sağlayabilirsiniz. Bacak hareketleriniz kontrollü olmalı bacak kaslarınızla onu kavrayarak ayaklarınızın çarpmasına engel olmalısınız.

En önemlisi ona sevecen yaklaşımla doğru iletişim kurmalısınız.

Binicilikle ilgili indirimli ürünleri ekokupon.com sitesinde bulabilirsiniz.

Etiket:

Düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız.

Mesaj Yaz:

Ekokupon
Logo
Shopping cart