EkoKupon Kupon Ve İndirim

Anneler Günü Ve Anneler Günü Pazarlama Taktikleri

2
image

Anneler Günü Ve Anneler Günü Pazarlama Taktikleri

Anneler Günü Pazarlama Kampanyaları

Anneler günü tarihçesi ve geleneği, Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Roma döneminde ise ilkbahar festivallerini İsa nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Cybele onuruna çeşitli faaliyetlerle kutluyorlardı.

Günümüz dünyasında ise anneler günü farklı günlerde, genellikle mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır

Dünya tarihine baktığımızda anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı ve sonrasında bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı.
Gazetelerde, sosyal medya gibi çeşitli mecralarda mayıs ayının ikinci pazar günü annelerle ilgili güzel sözler, yazılar, anılar, şiirler yazılır çizilir, anlatılır. Annelere çiçekler, hediyeler armağan ederek, onları mutlu etmeye çalışırız.

İşletmeler açısından Anneler günü anlamı ve önemi!

Anne hassasiyeti çok önemlidir, ürün ya da hizmet kampanyası yapmıyor olsanız da, kutlama mesajı göndermek, marka ve ürünlerinizin olumlu algılanma ve hatırlanmasına faydalı olacaktır.

Pazarlama kampanyası yapmanız işletmeniz ve markanız için faydalı olacaktır.

Perakende sektör için mayıs ayında ikinci pazar günü kutlanacak olan anneler günü, dünyada ve Türkiye’de  hareketli dönemlerinden biri olmuştur. Perakende sektörü açısından hareketli olan bu dönemde kampanya yapmamak ve iletişimde bulunmamak, doğru bir strateji olmayacaktır. Anneler Günü’nde kendinizi alışveriş seçeneği olarak kendinizi unutturmayın.

Anneler günü için özel ürünler ve sunumlar sunmalısınız.

Hediye seçmek, bulmak, satın almak gerçekten zor bir konudur. Anneler günü için özel paketler, sunumlar yapmak ve ürün önerileri ortaya koymak hediye seçimi yapmakta zorlanan müşteri kitlenize büyük kolaylık sağlayacaktır. İşletmeniz açısından da stoklarınızı azaltacaktır.

Algıda seçicilik yaratmalısınız.

Özel günlere yönelik kampanya ve tanıtımlarda bulunmalısınız. Günün önemini göz önünde bulundurarak potansiyeli olan ürün ve hizmetleri ön planda tutmalısınız. Bunun tersi olabilecek ürün ve kampanya çalışmaları yapmamalısınız.

Kampanya ve ürün planlamasını önceden belirleyip, zamanı geldiğinde uygulamalısınız.

Anneler günü gibi özel günlerde olumlu sonuçlar alabilmeniz için mutlaka stratejiniz olmalıdır. Stratejiniz olmaması durumunda rotası olmayan gemiye benzersiniz. Hamle ve uygulamalarınızı zamanında planlayarak hayata geçirmelisiniz.

Kampanyalarınızı kurgulayın

Tüketiciler, sosyal ağ, web, mobil, internet veya satış noktalarından sizinle iletişimde bulunmuyorlar. Bu saydığımız kanalların hepsini kullanarak sizinle irtibata geçiyorlar. Tüketicilere tüm kanallarınızı kullanarak iletişime geçebilir ve Anneler günü kampanyalarınızdan daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.  

Anneler Gününe konu olan kampanya ve hediyeleri en çok satılan, ilgi duyulan ürünler için yol gösterici metodlar kullanmalısınız, ürünü satın almaya karar verememiş sepette bırakan müşterilerle iletişimi sürdürmeniz ve satın almaya yönlendirmeniz hem sizin için hem tüketici açısından faydalı olacaktır.

Geçmiş Verileri kullanmalısınız!

Geçmişte tüketicinizin hangi ürünü aldığını bilmeniz durumunda aynı ürünü önermeniz faydalı olmayacaktır. Geçmişi değerlendirerek bunu analiz ederek doğru sunumda bulunmanız yerinde bir strateji olacaktır.

Anneler gününe özel en güzel hediyelerinizi ekokupon.com da bulabilirsiniz.

Düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız.

Mesaj Yaz:

Ekokupon
Logo
Shopping cart