EkoKupon Kupon Ve İndirim

Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir

2
image

Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir

Son yıllarda günlük yaşantımızda bildiğiniz gibi kahve tüketimi popülaritesini artırmıştır. Ofiste, işyerlerinde özellikle evler de demleme ekipmanları kolaylıkla ulaşılabilir olması nedeniyle nitelikli kahve demlemenin popülerliği oldukça yükseldi. Evde filtre kahve makinesinin yanı sıra moka pot, French press, drip, chemex, aeropress gibi ekipmanlarla kahveler demleyebilirsiniz. Ayrıca yardımcı ekipmanlar da kullanabilirsiniz. Hassas tartı, kahve öğütücü ve kronometre gibi yan ekipmanlarda kullanabilirsiniz.

Kahvenizi yapma, demleme konusunda bilinmesi gerekenler!

Kahve konusunun en önemli dayanağı olmazsa olmazı taze öğütülmüş kahve çekirdeği kullanmaktır, kendinize ev tipi ufak bir değirmen almanız size yardımcı olacaktır. Her kahve demlemeden önce sadece demleyeceğiniz oranda öğütürseniz daha leziz bir kahve elde etmiş olursunuz. Kullanacağınız kahve çekirdeklerinin de havayla temas etmemesine, nemden uzak durmasına ve kuru kalmasına dikkat etmelisiniz. Oda sıcaklığının dışında bir ısı da kahvenizi, örneğin buzdolabı gibi çünkü buzdolabı soğuğu kahvenin koku ve aroması üzerinde olumsuz etkisi olur.

Türk Kahvesi

Türk kahvesi taze ve en ince ayarda çekilmiş olmalı ayrıca kullanılacak su soğuk olmalıdır. Aromalı ve köpüklü bir kahve hazırlamanın başlangıcının bu şekilde olması gerektiğini bilmelisiniz. Türk kahvenizi fincan sayınız kadar yeterli su ile kahvenizi cezve içine koyarak bir kez karıştırmalı ardından kısık ateşte karıştırmadan demlemelisiniz. Şeker atacak olursanız da şekeri ilk aşamada cezveye atmalısınız. Türk kahvesinin bir özelliği de telvesi ile birlikte tüketilebilen tek kahve olmasıdır.

İtalyan cezvesi;Moka Pot

Ekipmanın alt haznesine vida hizasına kadar suyunuzu koyun ve üzerine yerleştirilen metal delikli hazneye kahvenizi doldurun. Üzerini kapattıktan sonra ocağınızın üzerine alın. Kaynayan su basınçla birlikte yükselir, kahveyi ıslatır. Yine basıncın etkisiyle kahve en üst hazneye çıkmış olur. içebilirsiniz.

Sifon Kahve Demleme

İsteğe göre kullanılacak kahve kalın veya orta kalınlıkta öğütülmüş kullanılmalıdır. Ekipmanınızın alt haznesindeki suyu ısıtın, ısınan su yukarı hareket eder prensibiyle yukarı doğru çıkan su, kahve ile buluşur ve demlenmeye başlar. Bir sonraki aşamada ısı kaynağı kapatılır bunun sonucunda soğuyan sıvı tekrar aşağı iner artık kahveniz içime hazır duruma gelmiştir.

 French Press

Bu ekipmanla kahve dışında bitki çayı da hazırlamanız mümkündür. Her 200 ml su için 8 gram kahve ekleyebilirsiniz. Kahveniz yaklaşık 5 dakika demlendikten sonra piston aşağı indirip kahvenizi fincanınıza alabilirsiniz.

Drip Kahve Demleme

Filtrekağıdı kullanılarak demleme yapılır. Öğütülen kahve ıslak filtre kağıdına üzerine konularak sıcak su eklenmesiyle elde edilir. Bu yöntem için 250 ml su için 17 gram kahve kullanmalısınız. Bu yöntem aynı zamanda pour over veya V60 adı ile de bilinir.

Aeropress

Bu kahveyi yaparken ideal su ve kahve oranı 230 ml su için 17 gram orta incelikte öğütülmüş kahve olmalıdır. Unutmayın, kahvenizi iki aşamada demlemesiniz. Öncelikle aeropressinizi sıcak su ile çalkalayarak ısınmasını sağlayın. Ardından kahvenizi ekleyin ve önce 50 ml suyu yavaşça gezdirin, 45 saniye bekleyin, ardından kalan suyu yine yavaş yavaş kahvenizin üzerinde gezdirin. Yaklaşık 90 saniyede bu süreci tamamlamalısınız.

Cold Brew (soğuk kahve)

Demlenme süreci uzun olmakla birlikte yaz aylarında tercih edebileceğiniz bir kahve cold brew. Bunlardan birisi olan French press ile üç adımda soğuk kahvenize ulaşabilirsiniz. Öncelikle French pressinize 35 gram taze öğütülmüş kahvenizi koyun ardından 300 ml su ve 200 gram buz ekleyip buzdolabına yerleştirin. 18 saatin ardında presleyin ve süzüp temiz bir bardağa alın. Artık kahveniz içime hazır.

Chemex Demleme Yöntemi(3. Dalga kahve)

Alt ve üst haznesi birleşik bir sürahi gibidir ve demleme esnasında daha kalın bir filtre kağıdı kullanmalısınız. Hazırlanış aşamasında ise şu basamakları izlemelisiniz, öncelikle filtre kağıdını ıslatmalı ve kahvenizi eklemelisiniz. Ardından dairesel hareketlerle yavaşça suyunuzu eklemeli ve kahvenizin demlemelisiniz.

Kapsüllü Makineler

Plastik kapsüllerde sunulan kapsüllerin içinde önceden öğütülmüş ve sıkıştırılmış kahve bulunuyor. Makineye yerleştireceğiniz kapsüllerin içinden geçen basınçlı su sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde kahve elde edebilirsiniz.

Zevkinize uygun kahve çeşitleri ve kahve demleme aparatları için ekokupon.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

kahve demleme yöntemleri

Düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız.

Mesaj Yaz:

Ekokupon
Logo
Shopping cart