EkoKupon Kupon Ve İndirim

Çocuk Tiyatrosu

2
image

Çocuk Tiyatrosu

Çocuk tiyatrolarının çocuklar için önemi

Tiyatroya gitmek, ailelerin, büyüklerin çocuklarla vakit geçirmenin sosyalleşmenin en önemli aktivitesi denilebilir. Belirli yaş grubu özellikle üç, yedi yaş dönemindeki çocuklar için tiyatro etkinliğinde bulunmak çok faydalı olacaktır. Daha küçük yaş grubundaki çocuklar için yani üç yaş öncesi çocuklar kostümlerden, makyajlardan, ses, müzik ve efektlerden korkabilirler veya oyun süresince oturma eyleminde bulunmaları dikkatlerini bir olaya vermelerinde zorlanabiliyorlar. Üç, yedi yaş grubundaki çocuklar için tiyatro etkinliğinde bulunmak onlar için hem eğlenceli hem de öğretici olacaktır.

 
Sanatın her dalı gibi tiyatro da kendi başına çok değerli. Peki çocuğun hayatına ekstra katabilecekleri neler? Tiyatro çocuklara daha önce öğrenmedikleri bilgileri vermesi açısından farklı bir dünyaya pencere açar. Daha önce deneyimi olmadığı farklı bir dünyaya bakmasını sağlayacaktır.

Çeşitli öğrenme şekilleri vardır bunlardan birisi de gözlemleme olayıdır çocuklar tiyatro sayesinde gözlem yoluyla öğrenme eylemini gerçekleştirebilir. Hayatın içinde olan farklı konularda yeni öğrenimler elde etmesine çocuk tiyatroları ve oyunları etkili olmaktadır. Çocuklar, tiyatro oyunundaki oyuncuları model alarak öğrenmeye çalışırlar.

Çocuk tiyatrolarında oyun içeriğinde çocuklara iletilen mesajlar olmaktadır, verilmek istenen mesaj oyun aracılığı ile daha kolay iletilir. Çocuklara verilmek istenen mesaj, oyun kullanılarak verilmesi durumunda ilgisini çekecektir, oyunu kullanarak verilen mesaj çocuğun ilgisini daha fazla çekecektir. Çocukların dikkat, algılama, konuşma, dinleme gibi becerilerin aktarılması ve geliştirilmesinde gözlem aracılığı ile yapmaları kolayca sağlanabilir.

Çocuklara gözlem yolu ile mesaj vermenin dışında tiyatro, kullanılarak deşarj olmalarına olanak sağlar. Daha önce ifade etmedikleri duyguları tiyatro ve çocuk oyunları sayesinde ortaya çıkarabilirler. Tiyatro oyunu sırasında çekindikleri karakter veya nesnelerle yüzleşerek bu çekindikleri korkularının ve kaygılarının azalmasına zemin yaratabilir.

Korku ve çekinceleri ile nasıl başa çıkabileceğini daha kolay öğrenebilir, farklı bir bakış açısı elde etmesinde fayda sağlar. Oyun içindeki nesneler, oyuncular, karakterler, ses, ışık ve sahne düzeni sayesinde farklı duyulara hitap eder.  Tüm bu konuların dışında güzel ve keyifli zaman geçirmesi konusunda çocuk tiyatrosu faydalı olacaktır.

Çocuğunuza uygun tiyatro oyunlarını ekokupon.com sitesinden bulabilirsiniz.

Düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız.

Mesaj Yaz:

Ekokupon
Logo
Shopping cart