EkoKupon Kupon Ve İndirim

Araç Kullanımında Yakıt Tüketimini Artıran Uygulamalar

8
image

Araç Kullanımında Yakıt Tüketimini Artıran Uygulamalar

Günümüz ekonomik şartlarında, akaryakıt fiyatlarının yüksek olması araçların yakıt tüketimi konusu hemen herkesin dikkat ettiği konuların başında gelmektedir. Yakıt fiyatlarının yüksek olması sonucunda araçların yakıt tüketimini azaltmak için çeşitli çabalar sarf edilmektedir. Yakıt tüketiminin fazla olması durumunda nedenleri araştırırken internetten, eş dost tarafından, servis ve ustalardan nedenlerini öğrenmeye çalışıp uygulamaya geçtiğimizde yakıt tüketiminin azalmadığını görülmesi durumunda, bu duruma neden olan yanlış uygulamaların neler olabileceğini sizlere aktarıp, yakıt tüketimini artıran uygulamaları kısaca anlatacağız.

Benzinli araçlarda yüksek oktanlı benzin kullanmak, yakıt tüketiminide indirim sağlarmı?

Cevabımız, aracınızın motoru yüksek oktanlı benzin tüketimi için imal edilip üretilmemişse bu tür yakıtı kullanmanın, yakıt tüketimini azaltmakta bir yararı yoktur.

Mevsiminde lastik kullanmak, yaz mevsiminde kış lastiği kullanmanın yakıt tüketimi üzerindeki etkisi!

Araçlarda kullandığımız lastikler mevsimlere göre değişik performanslar gösterirler ve buna uygun üretimleri yapılır. Kışlık lastiklerin özelliği ise belli sıcaklıklarda yumuşak kalmaları ve yol tutuşuna sahip olması istenir, yaklaşık 7° altındaki sıcaklıklarda yumuşak kalabilmeleri için üretim esnasında kauçuk hamurları kullanılır. Sıcak havalarda özellikle yaz aylarında hava sıcaklığı fazla olması nedeniyle kışlık lastiklerin üretiminde kullanılan kauçuk hamuru çok fazla yumuşar. Bu durumda lastiğin yuvarlanma direnç katsayısı artar, bu nedenle de yakıt tüketimi artar.

Sıcak havalarda camları açık tutmak!

Araç hareket halindeyken özellikle yüksek hızlarda klima kullanmak daha tasarrufludur. Cam açmak aracın, klima çalışmasına göre daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Kısaca özetleyecek olursak hareket halindeyken hızlandıkça cam açmak yakıt tüketimini artıran bir eylemdir.

Eski aracın, yakıt tüketimi nasıl olur?

Bu konuda unutulmaması gereken, aracın eski olması değil bakımlı veya bakımsız olmasıdır. Düzenli bakımı yapılan araç, eski dahi olsa yakıt tüketimi normal olacaktır. Yakıt tasarrufu için aracın bakımlı olması önem arz eder.

Hava filtresinin yakıt tasarrufuna etkisi nedir?

Günümüz teknolojisiyle üretilen yeni nesil motorlar, hava ve yakıt oranının kullanımında eski teknoloji motorlara göre daha başarılıdır. Yeni nesil motorlarda hava filtresini değiştirmek motorun performansını arttırsa da yakıt tüketimini azaltma konusunda söylenenler yanlıştır.

Etiket:

Düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız.

Mesaj Yaz:

Ekokupon
Logo
Shopping cart