EkoKupon Kupon Ve İndirim

Tango Tutkunun Dansı

1
image

Tango, tutkunun dansı

Tutkunun dansı olarak adlandırılan tango, tango denildiğinde hemen aklımıza Arjantin gelir. Tango, başkaldırış, asilik ve isyan içerir. Arjantin’in yaşamış olduğu kaos, iç karışıklıklar, insanların iç dünyalarında yaşamış oldukları isyanlarını dans ile ifade etmişlerdir. Tango dansı ilk dönemlerinde şehirlerin kenar mahallelerde, sokaklarda karşılık bulmuştur. Daha sonraki dönemlerde 20. Yüzyılın başlarında toplumun diğer kesimlerinde yer bulmuştur.
Arjantin tango diğer danslara benzemez, tangonun içerdiği ruhu, duyguyu hissederek ona dokunmanız gereklidir. Farklı bedenlerin tek bir ruha bürünmüş halidir.

Arjantin tango, doğaçlama içermekle hareketleri belli başlıdır. Arjantin tango dansında dünyanın başka yerlerinde olduğu gibi kareografisi yoktur. Arjantin tangoda, dansı yöneten erkek dansa hissiyatına, şarkıya göre başlar. Hareketler arası bir dizilim yoktur öncelikle beden dili ile hareketlerini yapar. Figürler hareketlerin mix edilmesiyle harmanlanır. Erkek dansçı, işaret vererek başka figürlere geçişi sağlar, kadın dansçıda buna karşı hareketi ile yaptığı figürle cevap verir. Erkek dansçı dansı yöneten maço tavırlar sergiler.

Tango da konuşma ve gülme yoktur, yüz ve beden ifadesi sert olmalıdır. Dansçılar dans ederken dansın ruhuna kendilerini teslim ederler. Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde tango geceleri düzenlenmektedir buralara tango öğretmenleri, öğrencileri, dans ve tango tutkunları katılımda bulunmaktadırlar.

Türkiye’de tango 1. Dünya savaşı sonrası özellikle cumhuriyetin kurulması ile birlikte Arjantin tango tanınmaya başlamıştır, hatta Türkçe tango şarkıları dahi bestelenmiştir, örnek verecek olursak “Sevdim bir genç kadını, Papatya gibisin beyaz ve ince, Sensiz kaldığım geceler ve Sana Nerden Gönül verdim’’ gibi şarkıları, eserleri sayılabiliriz.

Günümüzde Arjantin’de her sokakta tango yapabilmek için tango dans salonları bulunmaktadır, insanlar küçük yaşlardan itibaren tango öğrenmeye başlar. Ülkemizde kendi toplumumuza has kahvehaneler ve buna benzer yerler varsa, Arjantin’de de aynı şekilde tango salonları bulunmaktadır.

Etiket:

Düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız.

Mesaj Yaz:

Ekokupon
Logo
Shopping cart