EkoKupon Kupon Ve İndirim

Oto Lastik Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

2
image

Oto Lastik Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle oto lastiğini tanımalıyız, lastik desen kısmının bulunduğu yani yolla temas eden bölüm buraya sırt veya taban olarak adlandırırız, yanak, janta oturan bölüm buraya topuk diyoruz en son olarak ta yanak bölgesi ile sırt bölgesi arasında kalan bölüm ise omuz olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. Lastiklerin yanında birtakım bilgiler içerir. Bu bilgiler içinde bizi en çok ilgilendiren lastiğin ebat bilgisidir.

Bir diğer bilgi lastiğin yük taşıma kapasitesini gösteren yük endeksi bilgisi bulunur. Bunun ardından da bu lastiğin hız indeksini gösteren bilgiyi görebiliriz. Lastiklerin üzerinde aynı zamanda lastiğin üretildiği tarih, yapımında kullanılan malzemeler, lastiğin en fazla ne kadar yük taşıyabileceği en fazla ne kadar basınca dayanabileceği gibi bilgiler içermektedir. Ayrıca lastiğin tubless yani iç lastiksiz ise olduğunu belirten bilgiler bulunur. İç lastiksiz lastikler iç lastikli lastiklere oranla çok daha konforlu, emniyetli ve güvenlidir. Bu lastiklerin özelliği içindeki havanın daha geç boşalmasıdır.

Oto Lastik Üzerinde ki Bilgiler Bize Ne Anlatır?

Binek oto lastiklerinde ebat lastiğin temel ölçülerini verir. Mesela 185 65 15 ebad’ını inceleyelim. Bu ebatta gösterilen 185 rakamı lastiğin kesit genişliğini gösterir. Lastiğin kesit genişliği şişirilmiş ve janta takılmış bir lastiğin en dıştan en dışa bir başka deyişle yanaktan yanağa milimetre olarak mesafesidir.

Ardından gelen 65 ise biraz daha karmaşıktır.65 lastiğin kesit yüksekliği dediğimiz lastiğin topuğundan sırtına kadar olan mesafenin az önce bahsettiğim kesit genişliğine yüzde olarak oranıdır. Yani lastiğin yanağı, 185 milimetrenin yüzde 65’i kadardır. Lastiğin ebadındaki büyük R harfi ise bu lastiğin radyal yapıda bir gövdeye sahip olduğunu gösterir. En son da bulunan 15 rakamı ise bu lastiğin takılabilecek jantın dış çapını inç olarak verir. Lastiğin ebat markalamasının ardından gelen sayılar 82 84 86 gibi yük indeksi olarak adlandırılırlar.

Bu indeksler lastiğin taşımasına izin verilen maksimum yük kapasitesini gösterir. Örneğin elimizde bulunan lastikte yük indeksi 91 ise, 91 in karşılığı tablomuzda 615 kilogramdır. Bu lastiğin maksimum şişirme basıncı olan 51 psi da taşımasına izin verilen en yüksek kapasitedir. Burada unutulmaması gereken bir şey var o da lastiğin yük indeksi maksimum basınçtaki taşıma kapasitesini verir. Oysa normal kullanımda maksimum şişirme basıncını kullanmak sakıncalıdır, dolayısıyla lastiğin yük indeksini hesaplarken uygulanan şişirme basıncı dikkate almak durumundayız. Lastik üzerinde yer alan bilgilerden bir tanesi de hız indeksidir.

Hız indeksi H, V, W gibi harflerle gösterilir. Hız indeksinin anlamı lastik için yapmasına izin verilen maksimum sürati göstermesidir. Bu süratin birimi kilometre / saattir. Sözgelimi elimizdeki lastik V sınıfında bir lastik ise karşılığı 240 kilometre/saattir. Yani bu lastiğiniz maksimum 240 kilometre/saat hızla kullanılmak için üretilmiştir. Dolayısıyla V hız sınıfının karşılığına gelen 240 kilometre / saat sadece lastiğin limitlerini değil aslında lastiğin performans özelliklerini de özetler yani hız sınıfı sadece hız limitini göstermez bunun yanı sıra bu lastiğin fren kabiliyetini viraja girdiğinde ki güvenliğini yol tutuşunu genel anlamda genel karakteristiğini de belirler.

Dot Ne Anlama Gelir?

Dot harfi ile başlayan ve ardından pek çok rakam ve harfler ile devam eden bu markalama lastiği hangi yıl hangi hafta üretildiğini gösterir. Örnek verecek olursak lastiğin dot markalamasının son 4 hanesi 35 22 rakamları ile bitiyorsa en sondaki 2 hane yani 22 lastiğin 2022 yılında üretildiğini göstermektedir. Ondan önce gelen iki hanesi ise 35. haftayı göstermektedir. Bir başka deyişle örnek olarak aldığımız lastiğimiz 2022 yılının 35. haftasında üretilmiştir.

İndirimli oto lastik alımları için ekokupon.com sitesini inceleyebilirsiniz.

Etiket:

Düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız.

Mesaj Yaz:

Ekokupon
Logo
Shopping cart