EkoKupon Kupon Ve İndirim

İndirim Pazarlık Denilince Kimler Akla Gelir

11
image

İndirim Pazarlık Denilince Kimler Akla Gelir

Alışverişin olmazsa olmazı pazarlık, indirim ve promosyon peki en pazarlıkçı toplumlar kim?

Alıcı ve satıcı tarafın kendisi açısından en uygun fiyat ve koşulları karşı tarafa kabul ettirmek için yapılan irtibat, görüşme olayına pazarlık denilmektedir. Pazarlık konusu sadece ülkemizle sınırlı olmayıp yaygın bir davranış biçimidir.

Amerika

Amerika’da ev, araba gibi büyük rakam oluşturan kalemler dışında hiçbir şey için pazarlık yapılmaz. Tüketiciler indirim, kupon, kampanya, promosyon gibi etkinlikleri yoğun bir şekilde takip ederler.

Türkiye

Türkiye’de büyük ya da küçük her türlü rakam için pazarlık yapılır, pazarlık becerinize göre ortalama % 25 – 40 arası bir indirim almanız sürpriz değildir.

Mısır

Bu ülkede amiyane tabirle pazarlık yapmayanlar enayi olarak görülürler. Pazarlık konusu olan konular hemen hemen her şey diyebiliriz. Ticarethaneler de yabancısı olmayacağımız bir konu çay ikram edilir. Ama bu ülkede siz siz olun turistlerin alışveriş yaptığı yerlerden değil arka sokak veya caddelerden alışverişinizi yapmanızda fayda vardır.

Asya ülkelerinde pazarlık!

Endonezya

Pazarlığın en kralını bilmelisiniz ki Asyalılar yaparlar. Örnek verecek olursak Endonezya’da, yiyecek dışında her konuda her şeyde pazarlık yapabilirsiniz bunun da nedeni bu ülke de yiyecek kutsal olarak sayılmaktadır.

Çin

Saf görüntülerine hiç aldanmayın, Çinliler tam bir pazarlık canavarıdır! Süpermarketler, AVM’ler ve restoranlar dışında her şey için pazarlık yapılır. Çinli esnaf, ne kadar pazarlık yapacağını sizin giyiminize kuşamınıza göre belirler.

Hindistan

Pazarlık dedin mi Hindistan’dan öte bir boyut yoktur. Bol laf kabalığıyla başlayan Hintli bir tezgahtar baktı olmuyor, lafı “Evde karım çocuğum aç bekliyor Sör”e kadar getirir! Hindistan’da pazarlık öyle boyutlara ulaşmıştır ki, kapısında kocaman “Sabit Fiyatlar” yazan dükkanlarda bile pazarlık yapılır, %70’lere kadar indirim sağlanır!

Etiket:

Düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız.

Mesaj Yaz:

Ekokupon
Logo
Shopping cart