EkoKupon Kupon Ve İndirim

Borsa Ve Opsiyon Borsası Nedir Vadeli İşlemler Nasıl Yapılır

2
image

Borsa Ve Opsiyon Borsası Nedir, Vadeli İşlemler Nasıl Yapılır?

Borsa nedir, borsada yatırım nasıl yapılmalı, vadeli işlemler nasıl yapılmalı birikimlerini borsa kanalıyla değerlendirmek isteyen yatırımcıların bilmek, öğrenmek istediği konuların başında geliyor. Borsa aracılığı ile şirket hisse senetlerini ve bünyesinde bu değerleri bulunduran yatırım fonlarını alıp satarak kazanç elde etmek mümkün ancak unutulmamalı ki zarar etmekte mümkün. Borsada zarar etmemek için piyasaların çalışma şeklini bilmekte fayda var.

Borsa denince ne anlıyoruz?

En bilindik anlamı, alıcı ve satıcıların alışveriş için bir araya geldiği finans karşılığı, değeri olan mal ve değerli kağıtların alışverişini yaparak takas eylemini gerçekleştirdikleri belli bir denetim mekanizması kullanarak güvenli alışverişin tamamlandığı yerdir. Borsalar hisse senedi, döviz, vadeli işlemler, menkul kıymetler fiziki emtiaların işlem gördüğü, alınıp satıldığı ve halka arz edildiği piyasalardır.

Borsada alışverişin gerçekleşebilmesi için, alıcının finansal varlıklar için ödemeye razı olduğu fiyatla, aynı ürünü elinde bulunduran satıcının satmaya razı olduğu fiyatın örtüşmesi gerekmektedir. Bu alışverişin olabilmesi için alıcı ve satıcının oluru ile gerçekleşir.

Borsa, üç ana temel grupta toplanmaktadır!

Borsalar menkul kıymetler borsaları, vadeli işlem borsaları ve opsiyon borsaları olmak üzere bu üç ana gruptan oluşur.

Menkul kıymet borsası

Menkul kıymetler borsaları için döviz, şirketlerin hisse senetleri, emtialar, borçlanma senetleri, fonlar gibi finansal varlıkların alışverişinin ve takas işlemlerinin gerçekleştirildiği borsalardır.

Vadeli işlem borsası

Esnek ve çok yönlü işlemlerin yapıldığı Vadeli işlem borsası futures piyasalar olarak da bilinir. Vadeli işlem denen alışveriş, alıcının ve satıcın alışverişe konu olan finansal ürünü belirli tarih yani vade üzerinden vade sonunda söz konusu ürünün teslim edilme taahhüdü ile sözleşmeye dayalı alışverişin yapılış şeklidir. Yapısı gereği finansal türev ürün özelliğini taşıdığından söz konusu finans ürünlerine sahip olmaksızın alışverişe olanak sağlar.

Opsiyon borsası

Opsiyon anlaşmalarını diğerlerinden ayıran en belirgin özelliği, anlaşmaya söz konusu olan vade sonunda alma veya satma zorunluluğu olmamasıdır. Vade süresi içinde özgürce alım satıma olanak sağlar.

Etiket:

Düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız.

Mesaj Yaz:

Ekokupon
Logo
Shopping cart